Chirurgiczna

Odzież operacyjna, nazywana także odzieżą chirurgiczną, to ubrania przeznaczone zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy oraz personelu medycznego. Odzież chirurgiczna powinna być używana nie tylko w czasie wszelkiego rodzaju zabiegów, ale także przy niektóry...

Rozwiń

Odzież operacyjna, nazywana także odzieżą chirurgiczną, to ubrania przeznaczone zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy oraz personelu medycznego. Odzież chirurgiczna powinna być używana nie tylko w czasie wszelkiego rodzaju zabiegów, ale także przy niektórych badaniach diagnostycznych, podczas których wymagany jest wysoki poziom higieny. Najważniejsze i najczęściej używane ubrania operacyjne to: koszula operacyjna, czepek chirurgiczny oraz maseczka chirurgiczna. Koszule operacyjne to standardowa odzież na blok operacyjny.

Z czego zrobiona jest odzież chirurgiczna?

Ubrania operacyjne muszą być wygodne oraz przewiewne, aby ich użytkownik (pacjent, lekarz lub personel medyczny) czuł się w nich komfortowo. Odzież chirurgiczna nie może powodować nadmiernego przegrzewania ciała i dopuszczać do pojawiania się wilgoci na skórze. Idealnym materiałem, który posiada wymienione wcześniej właściwości, jest bawełna. Odzież operacyjna bawełniana jest delikatna i przyjemna w dotyku oraz przepuszczalna (pozwala skórze odpowiednio oddychać). Oprócz tego, bawełna to materiał, który cechuje się dużą wytrzymałością, co bardzo przydaje się podczas operacji. Jeżeli w trakcie zabiegu występuje dużo płynów, zalecane jest używanie odzieży operacyjnej bawełnianej o podwyższonej gramaturze.

Funkcje ubrań operacyjnych

Głównym zadaniem ubrań chirurgicznych jest zapewnienie użytkownikowi bezpieczeństwa i wygody równocześnie. Komfort noszenia jest absolutnie konieczny przy tego typu odzieży – ubrania operacyjne nie mogą krępować ruchów, powodować swędzenia ani żadnego innego dyskomfortu. Właśnie dlatego do produkcji takiej odzieży używa się bawełny, a w ich projekcie dodaje się takie elementy jak na przykład troki. Troki to, prościej mówiąc, sznurki, za ich pomocą można regulować rozmiar koszul operacyjnych. W przypadku czepków chirurgicznych, elementem regulującym rozmiar jest najczęściej gumka. Oprócz tego, jeżeli chodzi o ubrania operacyjne dla pacjenta, powinny one być tak zaprojektowane, aby nie przeszkadzać lekarzowi podczas zabiegu lub operacji. Przykładowo, wiele koszul operacyjnych posiada wycięcie z przodu, które ułatwia badania w okolicy klatki piersiowej.

Odzież chirurgiczna – wielorazowa czy jednorazowa?

Odzież operacyjna może być zarówno jednorazowa, jak i wielorazowa. Odzież chirurgiczna wielorazowa przeznaczona jest raczej dla użytku lekarzy i personelu medycznego, a jednorazowa – dla pacjentów. Ubrania chirurgiczne jednorazowe dla pacjentów zapewniają higienę i sterylność podczas zabiegu oraz po nim (minimalizują przenoszenie drobnoustrojów). Wykonywane są one najczęściej nie z bawełny, tak jak odzież chirurgiczna wielorazowa, a z trójwarstwowej włókniny SMS. Jak można się domyślić, ubrania operacyjne jednorazowe są dużo tańsze, niż te wielorazowe, dzięki czemu, decydując się na kupno odzieży chirurgicznej jednorazowej, można sporo zaoszczędzić. Stosując tego typu ubrania operacyjne oszczędza się także czas – nie wymagają one bowiem prania i prasowania.

Zwiń
Filtruj

Nie znaleziono produktów, których szukasz.